Grunt to REMEDIACJA!

GRUNT TO REMEDIACJA. Zainteresowanych stanem jakości gruntów w Polsce odsyłamy do wywiadu z dr. hab. inż. Mariuszem Czopem, członkiem i założycielem Stowarzyszenie Instytut Remediacji Terenów Zanieczyszczonych (s.46). W specjalnej, jubileuszowej publikacji, portal Teraz Środowisko zebrał 42 Ekspertów, którzy komentują sytuację w sektorze ochrony środowiska w Polsce. Publikację bezpłatnie można pobrać TUTAJ.

Eco Avengers w akcji!

Jesteśmy w Eco Przewodniku! #KatalogDobrychPraktyk
Z inicjatywy Polski Związek Firm Deweloperskich został wydany przewodnik dla branży budowlanej. Eco Avengersi, którym przyświeca myśl ratowania naszej planety, przedstawiają w nim ekologiczne rozwiązania dla branży deweloperskiej. Bardzo ważny dla nas temat badania gruntu został poruszony na stronie 37.
Zobacz w jaki sposób deweloperzy mogą przyczynić się do ochrony środowiska i dbania o naszą wspólną przyszłość! Eco Przewodnik dostępny jest TUTAJ.

Staw Kalina będzie oczyszczony!

Staw Kalina doczeka się remediacji! Brawo Świętochłowice!
Za trzy lata teren wokoło stawu ma być miejscem wypoczynku dla mieszkańców. Inwestycję wartą ponad 60 mln wykona polsko-francuskie konsorcjum Menard Polska i REMEA.
W Warszawie zakończyliśmy posiedzenie Rady Ministrów, a w Świętochłowicach udało się zrobić pierwszy krok, aby rozbroić ekologiczną bombę, jaką jest staw Kalina. Remediacja zbiornika wodnego doprowadzi do oddania go mieszkańcom regionu. Dbamy o Polskę lokalną, dbamy o Śląsk” – napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Więcej o inwestycji TUTAJ.

Zaproszenie na konferencję

Wszystkich zainteresowanych tematyką oczyszczania gruntu, zapraszamy na konferencję, która odbędzie się w dniach 25-28.09.2019 w Kołobrzegu, a gościć nas będzie hotel Aquarius.

Konferencja „Praktyczne aspekty remediacji, rekultywacji i rewitalizacji 2019” będzie naukową ucztą! Szerokie grono prelegentów, przedstawi ekspercką wiedzę dotyczącą praktycznego podejścia do zanieczyszczonych gruntów i wód.

Ze szczegółową tematyką wystąpień można zapoznać się TUTAJ.

Koszt uczestnictwa od osoby:

– zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym 1 900 zł + 23% VAT
– zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym 2 300 zł + 23% VAT

Powyższa opłata obejmuje:
– opłatę konferencyjną,
– zestaw materiałów nszkoleniowo – informacyjnych,
– zakwaterowanie wg deklaracji, pełne wyżywienie, opłatę klimatyczną,
– przerwy kawowe, udział w spotkaniu koleżeńskim,
– udział w wycieczkach technicznych i turystycznych, ubezpieczenie.
Warunkiem udziału w seminarium jest nadesłanie czytelnie wypełnionej karty uczestnictwa na adres organizatora oraz dokonanie opłaty.

 

ZAPRASZAMY DO KOŁOBRZEGU!!!

Czym są zanieczyszczone gleby w Polsce?

Tym razem zachęcamy do lektury artykułu nt zanieczyszczeń jakie mogą występować w glebie. W artykule komentarz dr Sylwii Janiszewskiej z SIRTZ.

„Niekontrolowane przedostanie się zanieczyszczeń do żywności stwarza duże zagrożenie dla zdrowia konsumentów. – Spożywanie zanieczyszczonych roślin może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego człowieka, do zaburzeń równowagi i oddychania, problemów gastrycznych, zawrotów głowy, czyli ogólnego zatrucia organizmu. Ponadto zanieczyszczenia mogą przedostać się z pokarmem matki do płodu, uszkadzając go lub upośledzając. A w cięższych przypadkach mogą być przyczyną nowotworów – wymienia dr Janiszewska”

Cały artykuł dostępny TUTAJ.

„Oddam ziemię z wykopu” – czy jest to bezpieczne?

W zeszłym tygodniu ukazał się na portalu „Teraz Środowisko” komentarz Rafała Hałabury z SIRTZ, dotyczący kontrowersyjnego tematu obrotu odpadami w naszym kraju.

Często mijane przez każdego tabliczki przy budowach „oddam ziemię”, „tanio sprzedam ziemię” mogą niejednego skusić, ale czy jest to bezpieczne?

Czy wiesz, że:
 ziemia z wykopu jest odpadem, więc podlega ustawie o odpadach,
 przyjęcie takiego odpadu na swoją działkę bez stosownych zezwoleń jest nielegalne,
 może dojść do wtórnego zanieczyszczenia terenu.

Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Wiemy jak będzie wyglądał formularz rejestracyjny BDO

Na zakończenie 2018 roku, Ministerstwo Środowiska wydało rozporządzenie określające wzór zgłoszenia do rejestru BDO, które będzie obowiązywać od 15.01.2019 r. Do tego czasu formularz powinien zostać zamieszczony na stronie www.bdo.mos.gov.pl.

Obowiązek zgłaszania faktu wytwarzania odpadów do rejestru BDO (w tym betonu z odciętych kolumn lub wydobytej w czasie prac ziemnych ziemi i gleby) obowiązuje od 24.07.2018 r. Wydobywanie ziemi, która jest zanieczyszczona lub czysta i wywożona poza teren budowy musi być poprzedzone wpisem do tego rejestru. Przystąpienie do prac bez wpisu, na który można czekać i 30 dni, grozi karą od 1 tys. zł. do 1 mln zł.