Zaproszenie na konferencję

Wszystkich zainteresowanych tematyką oczyszczania gruntu, zapraszamy na konferencję, która odbędzie się w dniach 25-28.09.2019 w Kołobrzegu, a gościć nas będzie hotel Aquarius.

Konferencja „Praktyczne aspekty remediacji, rekultywacji i rewitalizacji 2019” będzie naukową ucztą! Szerokie grono prelegentów, przedstawi ekspercką wiedzę dotyczącą praktycznego podejścia do zanieczyszczonych gruntów i wód.

Ze szczegółową tematyką wystąpień można zapoznać się TUTAJ.

Koszt uczestnictwa od osoby:

– zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym 1 900 zł + 23% VAT
– zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym 2 300 zł + 23% VAT

Powyższa opłata obejmuje:
– opłatę konferencyjną,
– zestaw materiałów nszkoleniowo – informacyjnych,
– zakwaterowanie wg deklaracji, pełne wyżywienie, opłatę klimatyczną,
– przerwy kawowe, udział w spotkaniu koleżeńskim,
– udział w wycieczkach technicznych i turystycznych, ubezpieczenie.
Warunkiem udziału w seminarium jest nadesłanie czytelnie wypełnionej karty uczestnictwa na adres organizatora oraz dokonanie opłaty.

 

ZAPRASZAMY DO KOŁOBRZEGU!!!

Czym są zanieczyszczone gleby w Polsce?

Tym razem zachęcamy do lektury artykułu nt zanieczyszczeń jakie mogą występować w glebie. W artykule komentarz dr Sylwii Janiszewskiej z SIRTZ.

„Niekontrolowane przedostanie się zanieczyszczeń do żywności stwarza duże zagrożenie dla zdrowia konsumentów. – Spożywanie zanieczyszczonych roślin może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego człowieka, do zaburzeń równowagi i oddychania, problemów gastrycznych, zawrotów głowy, czyli ogólnego zatrucia organizmu. Ponadto zanieczyszczenia mogą przedostać się z pokarmem matki do płodu, uszkadzając go lub upośledzając. A w cięższych przypadkach mogą być przyczyną nowotworów – wymienia dr Janiszewska”

Cały artykuł dostępny TUTAJ.

„Oddam ziemię z wykopu” – czy jest to bezpieczne?

W zeszłym tygodniu ukazał się na portalu „Teraz Środowisko” komentarz Rafała Hałabury z SIRTZ, dotyczący kontrowersyjnego tematu obrotu odpadami w naszym kraju.

Często mijane przez każdego tabliczki przy budowach „oddam ziemię”, „tanio sprzedam ziemię” mogą niejednego skusić, ale czy jest to bezpieczne?

Czy wiesz, że:
 ziemia z wykopu jest odpadem, więc podlega ustawie o odpadach,
 przyjęcie takiego odpadu na swoją działkę bez stosownych zezwoleń jest nielegalne,
 może dojść do wtórnego zanieczyszczenia terenu.

Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Wiemy jak będzie wyglądał formularz rejestracyjny BDO

Na zakończenie 2018 roku, Ministerstwo Środowiska wydało rozporządzenie określające wzór zgłoszenia do rejestru BDO, które będzie obowiązywać od 15.01.2019 r. Do tego czasu formularz powinien zostać zamieszczony na stronie www.bdo.mos.gov.pl.

Obowiązek zgłaszania faktu wytwarzania odpadów do rejestru BDO (w tym betonu z odciętych kolumn lub wydobytej w czasie prac ziemnych ziemi i gleby) obowiązuje od 24.07.2018 r. Wydobywanie ziemi, która jest zanieczyszczona lub czysta i wywożona poza teren budowy musi być poprzedzone wpisem do tego rejestru. Przystąpienie do prac bez wpisu, na który można czekać i 30 dni, grozi karą od 1 tys. zł. do 1 mln zł.

Ile kosztuje badanie gruntu? Oblicz sam!

Czemu przed zakupem działki, domu lub mieszkania tak ważne jest pytanie o przeprowadzenie badań gruntu? Jest to pierwszy krok do ustalenia, czy nasza przyszła inwestycja znajduje się na terenie wolnym od chemicznych zanieczyszczeń. Wszyscy chcemy mieć pewność, że żyjemy w zdrowym otoczeniu, jednak ile ta pewność będzie nas kosztować?

Czas to pieniądz

Badania środowiska wodno-gruntowego pozwalają uzyskać informacje o aktualnym stanie ziemi w miejscu naszej przyszłej inwestycji. Takie badanie środowiskowe można połączyć z wykonaniem badań geotechnicznych, tym bardziej, że badania geotechniczne są wykonywane zawsze przed rozpoczęciem budowy – tym samym możemy upiec przysłowiowe dwie pieczenie na jednym ogniu. Zaoszczędzimy wtedy sporo czasu oraz mamy możliwość znalezienia atrakcyjnej oferty ewentualnej remediacji.

Jak wygląda badanie gruntu?

Ocena danego terenu powinna rozpocząć się od przeglądu dostępnej dokumentacji w celu sprawdzenia, jaki rodzaj działalności był prowadzony na przedmiotowym terenie w przeszłości i co znajduję się tam do teraz. W przypadku, gdy zaistnieją przesłanki wystąpienia zanieczyszczenia wód lub gruntu przeprowadza się badanie próbek gruntu lub wody gruntowej. Upoważnione do przeprowadzenia takiego badania gruntu są laboratoria akredytowane bądź certyfikowane jednostki badawcze. Brzmi poważnie, jednak nie martwcie się! Pomocy w tym temacie możecie szukać u specjalistów z firm remediacyjnych, bądź ze Stowarzyszenia Instytutu Remediacji Terenów Zanieczyszczonych.

Przede wszystkim profesjonalizm

Kwestię badań środowiskowych powinniśmy powierzyć profesjonalistom. Pamiętajmy, że koszt wykonania badań jest relatywnie niższy w porównaniu do remediacji. a lepsze rozpoznanie podłoża doprowadzi do dokładniejszego okonturowania zanieczyszczenia, zmniejszenia powierzchni i większej pewności, że teren jest faktycznie czysty. Dlatego warto wybrać profesjonalną i doświadczoną firmę, która w pełni przeprowadzi nas przez badanie nie tylko od strony technicznej, ale i formalnej.

Oblicz!

Niektóre firmy zajmujące się badaniami i remediacją udostępniają na swoich stronach internetowych specjalistyczne kalkulatory, dzięki którym możemy mniej więcej oszacować koszt takiego badania. Przykładem takiego kalkulatora jest ten, przygotowany przez firmę Menard Polska, który znajdziecie tutaj.

Badania środowiska wodno-gruntowego to działanie prewencyjne służące zapobieganiu negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń powierzchni ziemi na zdrowie i jakość naszego życia. Wczesne rozpoznanie problemu ekologicznego umożliwia zminimalizowanie kosztów przeprowadzenia ewentualnego procesu remediacji, które mogą zmienić cenę zakupu Twojego mieszkania. Z kolei wykrycie problemu w przyszłości może spowodować spadek wartości nieruchomości. Dlatego warto zadbać o grunt już na samym początku planowania inwestycji.

źródło: www.gruntowniebadamy.pl

Martwy przepis? Wypowiedź SIRTZ w sprawie rejestru BDO

„Termin rejestracji firm budowlanych wytwarzających odpady w BDO upłynął w lipcu br., ale nadal nie ma potrzebnych formularzy. Teoretycznie grożą nam teraz kary, nawet do 1 mln zł – mówi Rafał Hałabura, prezes Zarządu Stowarzyszenia Instytut Remediacji Terenów Zanieczyszczonych.”

Na łamach portalu teraz-środowisko.pl ukazał się wywiad z Rafałem Hałaburą, który wypowiada się na temat niedawno wprowadzonego rejestru. Co grozi za nie zgłoszenie firmy do rejestru? W jaki sposób to zrobić? Przeczytaj całość wypowiedzi TUTAJ.

SIRTZ na targach POL-ECO SYSTEM

Remediacja, geologia, smart city… 👨‍🏫 Jak tym zarządzać?
W zeszłym tygodniu dyskutowaliśmy na ten temat w Poznaniu w trakcie panelu eksperckiego, zorganizowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy w czasie targów Pol-ECO SYSTEM. Dziękujemy za zaproszenie!

W dyskusji dział wzięli:

Edyta Majer reprezentująca PIG-PIB, Marek Kuna z Urzędu Miasta Lublin, Grzegorz Boroń z Urzędu Miasta Bydgoszcz, Jarosław Zawadzki z Urzędu Miasta Poznań, Piotr Janas z SHH sp. z o.o. oraz Wojciech Lenartowicz ze Stowarzyszenia Instytut Remediacji Terenów Zanieczyszczonych. Moderatorem dyskusji był Bartosz Dominiak ze Smart City Blog.

SIRTZ organizatorem kampanii „Gruntownie badamy zanim zamieszkamy”

Stowarzyszenie Instytut Remediacji Terenów Zanieczyszczonych jest organizatorem kampanii społecznej „Gruntownie badamy zanim zamieszkamy”, która ma na celu zwrócenie uwagi osób zainteresowanych zakupem mieszkania lub domu na problem zanieczyszczeń powierzchni ziemi.

Misją kampanii jest również zachęcenie społeczeństwa do zadawania pytań sprzedawcom, pośrednikom i deweloperom, czy zostały wykonane odpowiednie badania środowiska gruntowo-wodnego. Temat ten powinien być bliski również wszystkim interesariuszom związanym z rynkiem nieruchomości, w tym m.in. architektom, deweloperom, inwestorom, geologom i władzom lokalnym.

Strona internetowa kampanii: www.gruntowniebadamy.pl