Widzisz wyrzucone odpady, zanieczyszczenie wody, powietrza lub ziemi? Zgłoś je w prosty sposób używając aplikacji mObywatel

20 grudnia 2022
Posted in Aktualności
20 grudnia 2022 WWalenciak

mObywatel to bezpłatna aplikacja mobilna która daje nam dostęp m.in. do dowodu osobistego, prawa jazdy czy tzw. paszportu covidowego. A od niedawna – możemy w niej zgłosić również wszelkie “Naruszenia środowiskowe”.

To niezwykle istotne udogodnienie. Jednym kliknięciem można zgłosić incydent, który może mieć niekorzystny wpływ na środowisko. 

mObywatel. Jak zgłosić “Naruszenia środowiskowe”?

Po zalogowaniu się do aplikacji mObywatel klikamy u dołu ekranu “dodaj dokument”. Następnie wybieramy “Naruszenia środowiskowe” i przechodzimy do wypełnienia zgłoszenia:

KROK 1. Uzupełniamy podstawowe dane

Na tym etapie musimy określić, jakiego typu naruszenia środowiskowe chcemy zgłosić. Aplikacja daje nam do wyboru następujące opcje:

– Porzucenie/nielegalne zdeponowanie/składowanie/zakopywanie odpadów
– Nielegalne przetwarzanie/odzysk/unieszkodliwienie/zakopywanie odpadów
– Nielegalny transport odpadów

– Nielegalne przewiezienie z zagranicy odpadów
– Zanieczyszczenie wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancjami
– Inna

W tym kroku uzupełniamy również dane zgłaszającego.

Chcesz pozostać anonimowy? Aplikacja daje taką możliwość! Wystarczy zaznaczyć pole „wyślij zgłoszenie z zachowaniem poufności”

KROK 2. Robimy zdjęcie

KROK 3. Oznaczamy miejsce na mapie, gdzie doszło do incydentu

KROK 4.Wysyłamy gotowe zgłoszenie

mObywatel. Jak założyć konto?

Do korzystania z aplikacji wymagane jest posiadanie profilu zaufanego. Aplikacja dostępna jest na urządzeniach z systemem Android i iOS. 

Jeśli zauważyłeś zanieczyszczenie powierzchni ziemi lub nielegalne składowisko odpadów, a masz wątpliwości, czy rzeczywiście jesteś anonimowy lub jak dokonać zgłoszenia, to napisz do Instytutu Remediacji na kontakt@instytutremediacji.pl – dokonamy zgłoszenia za Ciebie. 

Zgłoś naruszenia środowiskowe w aplikacji mObywatel